השימוש במוצץ

אחת השאלות הנפוצות של אימהות היא על תדירות השימוש במוצץ.  מתברר ששימוש באביזר שנחשב חובה בכל בית עם תינוק הוא שאלה של נקודת מבט. התינוק הוא זה שמוצץ את המוצץ אבל הוא לא “לוקח” את המוצץ. המוצץ משמש למעשה אותנו. תינוק יונק שמציעים לו לינוק לפי דרישתו אינו זקוק למוצץ. ההנקה עונה לו גם על הצורך במציצה. אנחנו האימהות צריכות את המוצץ וכבר לא מסוגלות לדמיין גידול תינוק בלעדיו. אולי  משום שבתרבות שלנו  אנחנו מבלות שעות עם התינוקות בגפנו ורוצות רק “לחטוף” עשר דקות לאכול ארוחת בוקר כשכבר שתיים בצהריים ועוד לא ציחצחנו שיניים… אולי אנחנו צריכות את המוצץ כדי לרווח מעט בין הנקות וכדי שהתינוקות ישכבו לבד לישון במיטה כי כשהם נרדמים עלינו אז אומרים לנו שאנחנו מקלקלות אותם ומפנקות אותם והם לא ירדו לנו מהידיים…

מנקודת מבטנו התינוק משתמש בשד כבמוצץ, אבל אם ניכנס לרגע לראש של התינוק, מנקודת מבטו הוא משתמש במוצץ במקום בשד. אלא שהמוצץ לא יכול לספק לו חום, אהבה וקרבה שהוא מקבל בהנקה נוסף על האוכל.

יועצות הנקה רבות מנחות אימהות להשתמש במוצץ רק אחרי גיל חודש או לפחות אחרי שההנקה התבססה.

יש לכך סיבות רבות ואלו העיקריות שבהן:

  • בימים הראשונים נעשה כיול של כמויות החלב שהאימא מייצרת ולכן חשוב בימים אלה להניק כמה שיותר על מנת לגרות את השדיים לייצר שפע חלב. מתן מוצץ כבר בימים הראשונים בבית החולים משבש את הכיול החשוב הזה.
  • תינוקות “נוחים” במיוחד עלולים להסתפק במוצץ או להפנים את המסר שכשהם רעבים הם נענים במתן מוצץ. הם לא ינקו מספיק וכתוצאה מכך העלייה שלהם במשקל לא תהיה מספקת וכמות החלב של האם תפחת.
  • תינוקות נולדים עם רפלקס מציצה שיש לשמר ולפתח. ההנקה מאפשרת להם להתאמן עליו. המציצה של המוצץ שונה מהמציצה של התינוק ביניקה. יש להרגיל את התינוק לינוק נכון מהשד לפני שנכניס לפיו אביזרים נוספים שעלולים להפריע כמו מוצץ או בקבוק (אלא אם כן אין ברירה).

בתקופת חייו הראשונה התינוק מבלה את רוב זמנו ביניקה או בשינה ואין צורך ואין מתי לתת לו מוצץ. בהמשך כשהוא גדל מעט הוא יגלה עניין הולך וגובר בסביבה שלו וירצה לקיים איתה אינטרקציה ואין בדרך כלל צורך או סיבה להסיח את דעתו עם המוצץ.

מתי בכל זאת אפשר להשתמש במוצץ?

  • בנסיעה ממושכת כשהתינוק לא רגוע ואין אפשרות לעצור
  • בהליך רפואי כמו בדיקת רופא או חיסון
  • יש תינוקות עם רפלקס מציצה מוגבר. אם יש לך תחושה שתינוקך שבע על השד ובכל זאת ממשיך למצוץ זמן רב
  • לפי המלצת ארגוני הבריאות מומלץ להרדים תינוק שאינו יונק עם מוצץ להפחתת הסיכון למוות בעריסה.

בכל מקרה יש לעשות שימוש מושכל במתן מוצץ.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments