כמויות החלב בשאיבה ובהנקה

"התינוק שלי עולה יפה במשקל, אז למה אני לא מצליחה לשאוב כמות מספקת?" שאלה זו מטרידה אימהות רבות שההנקה עלתה אצלן על דרך המלך. הן נהנות יחד עם תינוקותיהן משפע של חלב בהנקה ושואבות כדי שמישהו אחר ייתן בקבוק מדי פעם, או בשל הצורך לחזור ללימודים או לעבודה.

רוב החלב שנאסף בזמן השאיבה (75% לפי מחקרים) זורם מהשד בדקות שבהן מתרחש רפלקס שחרור החלב. בהנקה אפשר לזהות את הרגע במדויק כאשר התינוק מתחיל לגמוע גמיעות גדולות יותר בהשוואה למציצות של תחילת היניקה. לעומת זאת בשאיבה, הרפלקס מתרחש לרוב מעט לאחר ההתחלה, ופעם או פעמיים נוספות בהמשך השאיבה, ברבע שעה של שאיבה בממוצע. ייתכן אף מצב שבו בדקות הראשונות לא ייצא חלב, והוא יתחיל לזרום החוצה רק עם הגעת רפלקס שחרור החלב.

לפעמים אומרים ״הכל בראש״. יש בזה משהו. רפלקס שחרור החלב מתרחש כאשר ההיפופיזה (בלוטת יותרת המוח), משחררת אוקסיטוצין, שמכונה הורמון האהבה. יש אימהות שמשחררות אוקסיטוצין כאשר התינוק יונק ולא תמיד מצליחות כשהן שואבות חלב מפני שהתינוק מעורר בהן רגשות שהמשאבה אינה יכולה לעורר. כמו כן יכולת שחרור האוקסיטוצין נפגמת במצבים של סטרס, כאב ועוד ולכן  מצבים נפשיים ופיזיולוגיים שונים עלולים לשבש את פעולתו ולגרום להפחתה בכמויות החלב שמשתחררות. עיסוק במשהו שיסיח את הדעת מהשאיבה וממבט לבקבוק שבו מצטבר החלב שנשאב עשוי להרגיע את האם השואבת ולהגביר את שחרור האוקסיטוצין ולהביא לשיפור בזרימת החלב בשאיבה.

נוסף על כך כדי להשיג תוצאות מיטביות בשאיבה יש צורך להתאים את המשאבה ואת תדירות השאיבות לצרכים. משאבה להגברת כמויות חלב איננה זהה למשאבה הנדרשת לשאיבות מזדמנות. כמו כן יש לוודא שהמשפך שמוצמד לשד מתאים בגודלו.

היבט נוסף שעשוי להשפיע על השאיבה הוא היכולת של השד לאחסן חלב.  בשדיים יש כמות מסוימת של תאים שבהם החלב מיוצר ומאוחסן.  אימהות עם שדיים שבהם תאים רבים יותר יוכלו לייצר ולאגור כמות חלב גדולה יותר בנקודת זמן מסוימת ולכן יוציאו כמות גדולה של חלב מכל שד בשאיבה. משום כך אימהות אלו  לא יזדקקו לשאיבות תכופות מאוד וייתכן שאף יניקו מעט פחות פעמים ביממה (שש או שבע למשל) מכיוון שהתינוקות שלהם מקבלים בכל הנקה כמויות גדולות יחסית של חלב. לעומתן, אימהות עם כמות קטנה יותר של תאים, יצטרכו לשאוב או להניק תכופות יותר משום שהכמות המרבית של חלב שנאגר בשדיהן קטנה יחסית. בשני המקרים סך כל כמות החלב ביממה תהיה דומה.

 

 

 

הגב

  Subscribe  
Notify of