עלייה לא מספקת במשקל

עלייה מתונה מדי או לא מספקת במשקל היא אחת הסיבות הנפוצות שבגינן אימהות מניקות מתחילות להוסיף תמ"ל לתזונת תינוקן. משם הדרך להפסקת הנקה יכולה להיות מדרון חלקלק. בחלק גדול מהמקרים מדובר בתינוקות שעלייתם במשקל היתה תקינה לחלוטין בחודש הראשון, ונצפתה האטה במגמת העלייה במשקל במעקב שנערך באופן סדיר בטיפת החלב, בגיל חודשיים וארבעה חודשים.

מדוע זה קורה?

פעמים רבות, ניתוח דפוסי ההנקה מאז השקילה האחרונה התקינה יכול לספק לנו אינפורמציה חשובה. בשבועות הראשונים לאחר הלידה תינוקות זקוקים להנקות תכופות, לפחות שמונה פעמים ביממה ומשני השדיים בדרך כלל. דפוס יניקה זה מבסס את כמויות החלב של האם ומאפשר לתינוק לקבל את כמויות החלב שהוא צריך כדי לחזור למשקל הלידה בתוך עשרה ימים עד שבועיים.

סיבה נפוצה לעלייה מתונה מדי במשקל היא יניקה לא יעילה של התינוק מסיבות שונות. אם היניקה הלא יעילה אינה מאובחנת ואינה מטופלת מבעוד מועד, כמויות החלב עלולות לרדת עם הזמן, והעלייה במשקל תהיה נמוכה מהמצופה. יש אימהות שמייצרות בשבועות הראשונים שפע רב של חלב והוא זורם בקלות לפיו של התינוק. שפע החלב מפצה על יניקה לא יעילה ולכן העלייה במשקל תהיה תקינה בשבועות אלה, אך ייתכן שבהמשך תחול האטה. חשוב לשקול את התינוק לעתים קרובות יותר אם יש חשש לחוסר יעילות בהנקה.

הנקה משד אחד בכל ארוחה יכולה גם היא להיות סיבה לירידה בכמויות החלב. דפוס הנקה כזה יכול להיות מוכתב על ידי האם או על ידי התינוק, שנרדם מהר ומסתפק בצד אחד. הנקה מצד אחד בכל פעם לאורך זמן תאותת לגוף לייצר פחות חלב.

יש תינוקות שיונקים בתדירות נמוכה יותר מכל שלוש שעות, מרבים לישון או מפגינים התנהגות רגועה גם בזמני ערות. תינוקות  אלו, בעלי טמפרמנט נוח בדרך כלל, יסתפקו במציצת מוצץ או אצבע ולא בהכרח יאותתו כאשר הם רעבים.  כתוצאה מכך הם עלולים לדלג על ארוחות.

סיבה נוספת להאטה בעלייה במשקל יכולה לנבוע מביטחון בהנקה שמרגישות אימהות לאור עלייה תקינה במשקל התינוק בחודש הראשון. ביטחון של האם בהנקה חיובי כמובן, עם זאת לאחר חודש של עלייה תקינה במשקל, ייתכן שאימהות אלו ירפו מעט מהתנהלות של הנקה לפי דרישת התינוק וינסו לעבור להנקה לפי "השעון", כלומר, ינסו לתכנן סדר יום ולרווח בין הנקות תוך שימוש באמצעי הרגעה אחרים כמנשא, מוצץ, וכדומה. ירידה בתדירות ההנקה עלולה לגרור ירידה בייצור החלב של האם, וכך גם לעליה שאינה מספקת במשקל.

שימוש במוצץ כאמור נמצא בין הגורמים לעלייה מתונה מדי במשקל ולכן האקדמיה האמריקנית לרפואת ילדים ממליצה על שימוש במוצץ בזמן שינה רק מגיל חודש, כאשר ההנקה מבוססת מכיוון שנמצא כמפחית את הסיכון למוות בעריסה. כך או כך מומלץ לעשות שימוש מושכל במוצץ.

 

אז איך נדע גם לאורך זמן שההנקה מתנהלת כראוי והתינוק עולה היטב במשקל?

כאשר התינוק עולה היטב במשקל בחודש הראשון לאחר הלידה ואין גורמי סיכון ידועים כפגות או מחלה, סביר שתדירות השקילה המקובלת בטיפת חלב מספקת. עם זאת, עלייה מתונה מדי במשקל אינה מאותרת בד"כ מיידית משום שמעקב השקילות בקרב תינוקות בריאים בטיפת החלב אינו תכוף.

אם את מרגישה חוסר ביטחון בהנקה, או מזהה סימנים של חוסר שביעות רצון של התינוק על השד, קל וחומר לאחר שבועות שבהם ההנקה התנהלה כשורה, או אם את מרגישה ירידה בכמויות החלב, מומלץ לשקול את התינוק באופן תכוף יותר מתדירות השקילות השגרתית של טיפת חלב. אם אכן נצפתה האטה מומלץ להתייעץ עם יועצת הנקה כדי לאתר את הגורמים ולטפל בהם.

הגב

  Subscribe  
Notify of
התינוק לא עולה במשקל, משקל התינוק,