קרניוסקראל

קרניוסקראל היא שיטת טיפול במגע עדין שתומכת בגוף ועוזרת לאיזון ושחרור מתחים. שיטה זו יעילה במיוחד בטיפול בתינוקות ותומכת בתינוקות עם קשיים שונים וקשיי הנקה בפרט.

מייסד השיטה, האוסטיאופט סאתרלנדW.G. Sutherland   תיאר 5 תנועות שקיימות בגופנו

תנועתיות של עצמות הגולגולת

זרימה של הנוזל השדרתי

תנועה שקיימת במערכת העצבים המרכזית

מתח של רקמות החיבור

תנועה של עצם העצה (הסקרום) בין עצמות האגן

סאתרלנד זיהה תנועות אלו כביטוי של כוחות הבריאות הנמצאים בגוף ושל החוכמה הטבועה בגופנו. הוא קרא לתנועה זו נשימת החיים והיא מבטאת את יכולתו של הגוף לווסת את עצמו, להגיב לאירועים ולשמור על איזון פנימי.

 מהלך הלידה והשפעתה על התינוק

במהלך הלידה כוחות דחיסה פועלים על עצמות הגולגולת של התינוק, והם עלולים לגרום לחץ וחסימה של עצבים וכלי דם. תהליך הריפוי והאיזון הטבעי של התינוק עלול להיפגע בלידות שמעורבים בהן הליכים רפואיים כמו לידת וקום, לידת מלקחיים, ניתוח קיסרי, לידות עם משככי כאבים שמשפיעים על ערנות התינוק, אך גם בלידות רגילות. המקומות הפגיעים ביותר הם הגולגולת והצוואר, מאחר שהם אלו שמפלסים לגוף את הדרך החוצה מתעלת הלידה.

פעולת היניקה היא פעולה מורכבת שדורשת איזון בין מבנים רבים ותיאום בין המערכות המבנית העצבית והשרירית. מציצה יעילה משד האם תורמת לתנועה בעצמות הגולגולת ולשחרור הלחצים ולכן תינוק שיונק היטב מיד לאחר לידתו עוזר לגופו לאזן את לחצי הלידה. לעומת זאת כיווץ ומתח של שרירי הפנים והלסת יגרום לקושי בפתיחת הפה, לפציעת הפטמות ולקושי בהתחברות.

טיפול קרניוסקראל מתבצע כשהתינוק בידיים של הוריו, יונק, ישן או בכל מנח נוח ונעים אחר. המטפל יבדוק בעדינות רבה את ראש התינוק, את מיקום עצמות הגולגולת, התפרים הקרניאליים והסימטריה המבנית. כמו כן הוא יניח ידיים  לאורך עמוד השדרה והאגן ויסייע לגוף לאזן את עצמו ללא לחיצות או מניפולציות אלא בעזרת חיזוק כוחות הבריאות וחוכמת הגוף ששואפת תמיד לאיזון. הטיפול יאפשר שחרור לחצים מהמערכת העצבית ושיפור זרימת הדם וההולכה העצבית לאזורים חסומים ועשוי לעזור להתחברות התינוק לשד ולסייע במקרים שבהם ההדרכה וייעוץ ההנקה שניתנים לאם לא מצליחים לטפל בבעיה.

נוסף על ההנקה, שיטת הקרניוסקראל מסייעת להרגעת תינוק חסר שקט, תורמת לאיכות השינה שלו ולהיבטים נוספים הקשורים באיכות החיים של התינוק והוריו ולמניעת קשיים נוספים בעתיד.

נכתב בשיתוף עם שירלי גורפיל, פיזיותרפיסטית התפתחותית, מטפלת בקרניוסקראל

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments