תרופות שמחייבות זהירות מיוחדת או שאינן מומלצות בהנקה

תרופות רבות בטוחות לשימוש בהנקה, עם זאת יש כמה סוגי תרופות שדורשות תשומת לב מיוחדת או שאסורות בהנקה. להלן כמה מהן, עם זאת המידע שיובא הוא כללי ואינו מהווה ייעוץ רפואי לנטילה או אי נטילת תרופה. על כל שאלה ספציפית  מומלץ לפנות למרכזים  הטרטולטוגיים ברחבי הארץ (ראו מידע בהמשך).

קבוצת תכשירים

למה הן משמשות

לאילו תופעות עלולות לגרום

תרופות נגד סרטן ותרופות ציטוטוקסיות
(פוגעות בתאים)
לטיפול בסרטן ובמחלות אוטואימוניות נטילת תרופות מקבוצות אלה  כרוך בתופעות לוואי קשות שמשתנות מתרופה לתרופה, ביניהן דיכוי מח עצם, אנמיה, דיכוי מערכת החיסון, פגיעה בתפקוד תאים.
תרופות רדיאואקטיביות (איזוטופים) בדיקות אבחון כגון PET, מיפוי MIBI החשש הוא ממעבר של המנה הרדיואקטיבית לתינוק ולכן  כשנעשה שימוש בתרופות מקבוצה זו נדרשת הפסקת הנקה. משך ההפסקה משתנה בין התכשירים.
חומרי ניגוד המכילים יוד לצורך ביצוע בדיקת CT יוד מועבר לחלב בצורה אקטיבית ולכן חשיפה לתכשירים המכילים יוד, עלולה לגרום להצטברות רמה גבוהה של יוד אצל התינוק, מה שעלול בין היתר לפגוע בפעילות תקינה של בלוטת תריס של התינוק.
ארגוטמינים לטיפול במיגרנה עלול לפגוע בייצור החלב אצל האם, עלול לגרום לשלשולים, הקאות ותסמינים נוספים אצל התינוק
סטטינים להורדת כולסטרול כולסטרול הוא מרכיב חשוב להתפתחות התינוק ומעורב בתהליכים שונים בגוף. לכן השימוש בתרופות להורדת כולסטרול עלולים להוות סיכון מסוים לתינוק
קודאין לטיפול בכאב ולטיפול בשיעול קודאין הופך בגוף למורפין. יש אנשים שאצלם תהליך זה קורה באופן מוגבר וריכוז המורפין  בפלזמה  גבוה ב-50% מאצל אדם ממוצע. ריכוז זה עלול לגרום לדיכוי מסכן חיים של מערכת עצבים המרכזית של התינוק היונק שאמו נמנית עם קבוצת אנשים זו. ביולי 2015 משרד הבריאות הישראלי הוציא מגבלות חדשות לשימוש בקודאין. ע"פ המגבלות המעודכנות קודאין אסור לשימוש בנשים מניקות.
טיפול משולב במספר תרופות אנטיאפילפטיות או אנטיפסיכוטיות תרופות אנטיאפילפטיות: לטיפול באפילפסיה
תרופות אנטיפסיכוטוית לטיפול בסכיזופרניה ובמחלה דו קוטבית
ישנוניות או עצבנות, תסמיני גמילה, בעיות עצביות והתנהגתיות ועוד.
ישנן תרופות שונות בקטגוריות מקבוצות  אלו עם רמות סיכון שונות, אך שילוב בין התכשירים מגדיל את הסיכון להשפעה שלילית על התינוק ולגרימת נזק.

 

רשימת מרכזים טרטולוגיים – מרכזים שבהם ניתן לקבל ייעוץ ומידע בנוגע לבטיחות נטילת תרופות בתקופת ההנקה:

המרכז הארצי לייעוץ טרטולוגי של משרד הבריאות

ייעוץ טלפוני ללא תשלום בימים ראשון – חמישי, בשעות 15:00-09:00

טלפון: 02-5082825  פקס: 02-6474822

 

ייעוץ תרופתי בהיריון ובהנקה של המרכז הרפואי רבין
ייעוץ טלפוני ללא תשלום בימים ראשון-חמישי, בשעות 14:30-07:30.
טלפון: 03-9376911

מרכז הרעלות – מרכז רפואי רמב"ם

קו לייעוץ בנושא תרופות בהיריון והנקה בימים ראשון – חמישי בשעות 15:00-08:00

טלפון:  04-7772725

קו לייעוץ בנושא הרעלות פועל 24 שעות ביממה ואינו מיועד בעיקרון  לשאלות אודות היריון והנקה אם כי נותן לפעמים תשובות בנוגע לתכשירים בסיסיים: 04-8541900

ייעוץ תרופתי בהיריון ובהנקה – "הריופון" – מרכז רפואי אסף הרופא

ייעוץ טלפוני בימים ראשון-חמישי, בשעות: 14:00-08:00

טלפון:  08-9779309

 

בנוסף קיים פורום בטיחות תרופות בהיריון והנקה באתר של בית חולים שיבא http://nashim.sheba.co.il  יש לכתוב "פורום בטיחות תרופות בהיריון" בחלונית החיפוש באתר.

 

הגב

  Subscribe  
Notify of
מרכזים טרטולוגיים, תרופות והנקה,