סיפורי סבתא

מאת: עינת טלמון

לאימהות רבות שליווינו יש סיפורי הנקה שמגוללים את חוויותיהן האישיות המרגשות במסע ההנקה. אימהות שהיה להן אתגר כזה או אחר כבר בתחילת הדרך ואימהות שהתמודדו עם אתגרים בהמשך הדרך. כל סיפור הוא עולם ומלואו ובכל אחד מהם אם ותינוקה שעברו תהליך מפעים. יש עוד סיפורים שהפתיעו אותנו ואנו חשות שמגיע להם לקבל ביטוי. אלו הם סיפורן של נשים מבוגרות, של הסבתות.

tmija-savtaכשמתברר לאימהות של האימהות שאנחנו מלוות או לנשים נוספות שאינן מהדור שלנו, במה אנחנו עוסקות, הן מגיבות פעמים רבות בהתרגשות ומפליגות בסיפור ההנקה שלהן, שלא תמיד צלחה. הן ילדו בתקופה שבה קרנה של ההנקה ירד, הממסד לא עודד אותן להניק ולא היו לו כלים לתמוך בהן, או אולי גידלו ילדים בקיבוץ תחת הגבלות האידיאולוגיה הנוקשה של הלינה המשותפת בבית הילדים.

אמנם ילדיהם שלא ינקו גדלו לתפארת והן רוות מהם נחת, אך ניכר בהן שהכישלון שחוו בהנקה עדיין כואב להן גם אחרי ארבעים שנה ויותר. “איפה היו יועצות ההנקה בתקופתי?” היא שאלה שחוזרת בדבריהן.

אנחנו שמחות לתת לכן הזדמנות לשתף ולפרוק, ועם הפנים לעתיד אנו רוצות לומר לכן סבתות יקרות, בין שהנקתן ובין שלא, שיש לכן הזדמנות לתמוך בבנותיכן וכלותיכן האימהות הטריות. אל תשאירו אותן לבד. הן זקוקות לכך יותר מכול כדי שיוכלו להתמיד בהנקה.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments